Magnézium
A magnézium létfontosságú a máj egészségéhez, amely az elsődleges gyógyulási lépés a Hashimotóval élőknek. Ezenkívül a magnézium segíti az adrenalinfunkciót is - egy másik területet, amely gyakran károsodik a pajzsmirigy diszfunkciójával élőknél. A magnéziumhiány pedig növelheti a Hashimotóval rendelkezőknél a tünetek kialakulásának kockázatát.
A magnézium élelmiszerekben található forrásai közé tartoznak a zöld leveles zöldségek (például spenót, kelkáposzta), avokádó, teljes kiőrlésű gabonafélék, mandula, babok, hüvelyesek és magvak, étcsokoládé, banán.
Két típusú magnéziumhiány léphet fel a tápanyagok tekintetében.
Az első típus, az ún. nyilvánvaló hiány, alacsony kalcium- vagy káliumszintekhez vezethet a szervezet ásványi anyagok egyensúlyának zavara miatt. Ez egy komoly állapot, amely zsibbadással, izomösszehúzódásokkal/görcsökkel, görcsrohamokkal, személyiségváltozásokkal, szabálytalan szívritmusokkal és más súlyos reakciókkal járhat. Ez viszonylag ritka, mivel alacsony bevitel esetén a vesék bekapcsolódnak, hogy megakadályozzák a magnézium kiválasztását, megtartva a jelenlegi magnéziumtartalékokat.
A második típus, a szubklinikai hiányok, nem látszanak a szokásos vérvizsgálatokon, de az alábbi tüneteket (is) produkálhatják:
- depresszió, rossz hangulat, szorongás
- nehézségek a koncentrálásban
- gyakori fejfájások vagy migrén
- nyelési nehézség
- gyomorégés
- fáradtság
- székrekedés
- nehézségek elalvásban és/vagy alvásban maradásban
- izomrángás
- menstruációs görcsök
- nyugtalan láb szindróma
- szív- és érrendszeri problémák
A magnéziumhiány hatással lehet a szervezet azon képességére, hogy anyagokat metabolizáljon, mint például a D-vitamin, kálium és kalcium - ami különösen kritikus azok számára, akiknél már gondok vannak a tápanyagok felszívódásával, mint például a Hashimoto-betegségben szenvedőknél. Olyan tényezők, mint az alacsony gyomorsav, a zsír felszívódásának zavara és az emésztőenzimek hiánya, amelyek gyakoriak a Hashimotóval élők körében, szintén azt eredményezik, hogy sokan nem képesek lebontani és felszívni az élelmiszerekből származó tápanyagokat. A megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon hiánya is vezethet tápanyaghiányhoz, mivel megnehezíti és kevésbé hatékonnyá teszi a tápanyagok kivonását az élelmiszerekből.