top of page

AIP - Autoimmun protokoll diéta

  • Szerző képe: Kingamargit Kovács
    Kingamargit Kovács
  • márc. 3.
  • 3 perc olvasás

Frissítve: ápr. 8.

Az autoimmun protokoll diéta (AIP) egy végtelenül szigorú, gyulladáscsökkentő étrend. Akkor javasolt vele próbálkozni, ha már minden más gyulladáscsökkentésre irányuló kísérleted kudarcba fulladt, de van erőd, kitartásod és mindenképpen szeretnéd a tüneteidet enyhíteni! Hangsúlyozottan, ez nem egy fogyást támogató, hanem egy gyulladáscsökkentő diéta. (Mondjuk amilyen szigorú biztos, hogy a fogyást is elősegíti.)


Kiemelném a behivatkozott kutatásból a következőket: „a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban szenvedő nők életminősége és tüneteik is javultak az AIP diéta 10 hetes alkalmazásával. DE. Az AIP-diéta betartása után a tesztjeik nem mutattak ki szignifikáns változást a pajzsmirigy-működést vagy a pajzsmirigy-antitesteket illetően, viszont a gyulladásuk lenyűgöző mértékben: 29%-kal csökkent.”


Az AIP egy speciális étrend, amelyet az autoimmun betegséggel élők használnak a tüneteik enyhítésére és az immunrendszerük szabályozására. Az AIP célja a gyulladás csökkentése és az immunrendszer túlzott reakcióinak leküzdése, amelyek az autoimmun betegségek kialakulásában szerepet játszanak. Az összes lehetséges, gyulladást okozó élelmiszert kizárja az étrendből, majd fokozatosan újra bevezeti azokat, amíg rá nem jössz, hogy melyekről érdemes lemondanod.

Ahogy azt fentebb írtam, az AIP vizsgálatok során a pajzsmirigy működésében vagy a pajzsmirigy antitestek számában nem figyeltek meg statisztikailag szignifikáns változást, azonban bizonyos tanulmányok eredményei mégis egyértelműen arra utalnak, hogy az AIP csökkentheti a szisztémás gyulladást és erősítheti az immunrendszert, szóval a tünetek javulása minden bizonnyal a AIP diéta jutalma és emellett úgy vélik, hogy segíthet megelőzni egy másodlagos autoimmun betegség kialakulását.


Fontos megérteni, hogy a név ellenére az autoimmun protokoll diéta nem szükséges mindenkinek, aki autoimmun betegségben szenved. Ha azonban a kevésbé korlátozó diéták (paleo, alacsony FODMAP) nem váltak be hatékonyan, vagy kifejezetten ezt a diétát ajánlották (és iszonyatosan eltökélt vagy), akkor mindenképpen megér egy próbát.


Az AIP diéta három fázisban működik, minden fázis arra összpontosít, hogy felmérje az elfogyasztott ételek (vagy azok eltávolításának) hatását a szervezetre.


Az 1. fázisban el kell hagynod az összes olyan élelmiszert, amik gyulladást okozhatnak.

Amint tüneteid enyhülnek, elkezdheted a 2. fázist, azaz a helyreállító szakaszt. Egyszerre egy ételt hozz be újra, és 1-2 napig figyeld a tüneteidet, mielőtt további élelmiszereket is ismét bevezetsz. A legpraktikusabb, ha az újbóli bevezetést azokkal az ételekkel kezded, amelyek a legjobban hiányoznak. Segíthet az étkezési napló.

Ha egy étel újbóli bevezetése után fellángolnak a tüneteid, akkor az adott ételt még egy ideig ki kell hagyd az étrendedből. Ne feledd, hogy néhány tünet, mint például a gyomorfájdalom vagy a fejfájás meglehetősen gyorsan észlelhető, míg mások, például az ízületi fájdalom több mint 24 órát is igénybe vehet. Ha 1-2 nap elteltével sem észlelsz tünetet az adott élelmiszertől, akkor nyugodtan újra beillesztheted az étrendedbe (3.fázis).

Az élelmiszerek ilyen nagyarányú kizárása viszont azt is jelenti, hogy most még jobban oda kell figyelned az elfogyasztott ételek sokféleségére annak érdekében, hogy elegendő tápanyagot biztosíts a szervezetednek!

Itt is ugyanaz a szabály, mint mindig: a saját tested visszajelzéseit figyeld, mindenkinek más működik, a te tested gyulladáskeltői másokéval nem feltétlenül azonos!


AIP étrend:

1. Gluténmentes ételek kizárása: a glutén gyakran kapcsolódik autoimmun reakciókhoz, és az AIP során kerülendő.

2. Tejtermékek kizárása: mivel a tejfehérjék autoimmun választ válthatnak ki.

3. Hüvelyesek és gabonafélék elkerülése: bizonyos hüvelyesek (például babok, mogyoró, stb.) és gabonafélék (zab, rizs, búza) szintén gyakran irritálhatják az emésztőrendszert, így ezek kerülendők.

4. Zöldségek és gyümölcsök: az AIP hangsúlyozza a tápláló zöldségek és gyümölcsök fogyasztását, amelyek segíthetnek az antioxidánsok bevitelében és a gyulladás csökkentésében, de kizárja a burgonyavirágúak rendjébe tartozó zöldségeket (paradicsom, padlizsán, paprika és krumpli).

5. Mindenféle cukor kizárása: az AIP diéta szigorúan korlátozza a finomított cukrokat, édesítőszereket és mesterséges édesítőket.

6. Nincs tojás sem.

7. Azt hitted, hogy magokat ehetsz majd. Nem. Se mandula, se dió, se chia mag, se ezek lisztjei és olajai.

8. "Magos" fűszereket sem: kömény, koriander, szerecsendió, stb.

9. Kizárólag egészséges forrásokból származó olajokat enged, például olívaolaj, kókuszolaj és avokádó olaj, de ezek fontos részét képezik az étrendnek.

10. Probiotikumok: az AIP támogatja a probiotikumokat, például fermentált ételeket és italokat, amelyek segíthetnek az emésztés és az immunrendszer egyensúlyának fenntartásában.

11. Ételadalékok és alkohol kizárása.


De akkor mi marad?


· húsok és halak (legjobb az ellenőrzött forrásból származó)

· zöldségek (kivéve a burgonyavirágúak rendjébe tartozók), de pl. az édesburgonya jöhet

· korlátozottan a gyümölcsök, főleg bogyósok, alma

· tejmentesen erjesztett (fermentált) ételek, kombucha, kimchi, almaecet, balzsamecet, stb.

· kókusztej és kókusztejből készült cukrozatlan „tejtermékek”

· nagyon kis mennyiségben és ritkán méz, juharszirup, stevia

· friss fűszernövények, és olyan fűszerek, mint pl.: fahéj, kurkuma

· gyógyteák, zöld tea


Az AIP diéta egyéni igényektől függően változhat, ezért, ha megoldható konzultálj orvossal vagy diatetikussal az alkalmazása előtt.


És végül néhány tipp, amivel megkönnyítheted magadnak az AIP diéta bevezetését:


· Töltsd fel a konyhádat/kamrádat azokkal az élelmiszerekkel amiket fogyaszthatsz és távolítsd el amiket nem.

· Főzz/készíts több adagot az egyszerűbb ételekből, és fagyaszd le.

· A 3. hét végéig legyél nagyon szigorú, így hamarabb fogod érezni a javulást.

· Igyál sok vizet, gyógyteát, friss mentateát.


 
 
 

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
bottom of page